Блог

Блог

Грчката кујна 04/04/2018

Кога ќе отпатувате во Грција, покрај природните и архитектонски убавини и културното наследство, задолжително треба да ја вкусите, според многумина, една од најубавите кујни, грчката кујна. 
Омилената и прекрасна мусака подготвена на традиционален начин, брзото и вкусно гиро, неодминливите ѕаѕики и...

Повеќе

Одмор во јуни 04/02/2018

Има неколку причини поради кои одморот во јуни може да биде навистина прекрасен. Пред сè, цените на аранжманите се пониски и поприфатливи. Исто така, амбиентот и целата атмосфера се далеку порелаксирани во споредба со месеците во највисока сезона. Со оглед на фактот дека во последните неколку години...

Повеќе

Ханиоти 03/30/2018

Според многумина, Ханиоти е едно од најубавите селца на првиот крак, Касандра, и сигурно е едно од најпосетуваните. Малиот плоштад во центарот на ова место е собиралиште во ноќните часови, каде што може да се напиете пиво, фрапе, да јадете вкусно грчко гиро или, пак, да одморите од долгите прошетки....

Повеќе

Зошто Афитос?! 03/30/2018

Афитос е, можеби, најнеобичното туристично место на Касандра и воопшто на Халкидики. Се разликува од останатите по својата архитектура и по инфраструктурата. Мало, автентично, со тесни сокачиња и камени куќи, наликува т.е. потсетува на јадрансиот бисер, Дубровник. Доколку сакате да го комбинирате...

Повеќе

Скијатос - за сите заљубени и за оние што сакаат забава 06/21/2016

Скијатос - за сите заљубени и за оние што сакаат забава

За многумина, Скијатос е островот со најубави плажи во Грција. Освен прекрасните и многубројни плажи, има разновидни таверни, барови, клубови и места за разгледување. Скијатос е преубав зелен остров со повеќе од 60 плажи на кои можете да имате...

Повеќе

Едноставно, Афитос! 06/21/2016

Едноставно, Афитос!

Афитос е прекрасно традиционално приморско место во североисточниот дел на Касандра. Ова преубаво гратче, познато уште како „мала Италија“, привлекува многубројни туристи од целиот свет, но, сепак, успева да го задржи традиционалниот карактер и е одличен пример за...

Повеќе

Летни совети за здравјето 05/26/2016

Летни совети за здравјето

Кога тргнуваме на одмор, кога сме покрај море или на планина, не смееме да заборавиме на потенцијалните извори на опасности.

Сообраќај

Долгите ноќни патувања и возењето по големите жештини го уморуваат возачот и ја намалуваат неговата концентрација. По 2-3 часа потребно...

Повеќе

Што да јадете додека патувате? 05/23/2016

Што да јадете додека патувате?

 Колачите полни со шеќер секако дека ќе ве предизвикуваат, но со оглед на тоа што физичката активност за време на патувањето е сведена на минимум, нема потреба да внесувате хиперенергетски намирници какви што се слатките, грицките и газираните сокови. Наместо нив,...

Повеќе

Патување за двајца 05/18/2016

Како патувањeто може да ги зближи паровите?

Патувањето може да ве зближи со вашиот партнер, и за време на патувањето можете да се уверите дека личноста до вас е онаа, вистинската.

Заедно ќе создавате спомени

Заедничките спомени се нешто што најмногу ве поврзува со вашиот партнер, а патувањата,...

Повеќе

Прв одмор со бебе... 05/17/2016

Почнете да се пакувате порано, навистина порано...
Понесете доволно креми за сончање кои ќе ги покријат рачињата, нозете, целото тело на вашето бебе, сонцето покрај тоа што е корисно може да биде и навистина опасно, заштитете го своето бебе.
Освен регуларните, обични пелени понесете си и пелени...

Повеќе
Категорија
Тагови
Архива