Белград

4 дена / 3 ноќевањa

Белград и Нови Сад

1 ден, 06 април ( петок)

Состанок на групата во 2.30 часот на паркингот спроти хотел „Холидеј Ин“, тргнување за Белград во 3.00 часот. Се патува преку граничниот премин Табановце со куси попатни паузи за царински формалности и одмор. Пристигнување во Белград во  утрински часови. Разгледyвање на градот со стручен локален водич: хотел Москва, Кнез Михајловата улица, Соборната црква, Булеварот на Револуцијата, Калемегдан... Сместување во хотел „Бристол“  во строгиот центар на градот. Слободно попладне за индивидуални активности. Ноќевање.

2 ден, 07 април (сабота)

Појадок. Ден предвиден за индивидуални активности или можност за факултативно крстосување по Сава и Дунав . Поаѓањето е секогаш од пристаништето во Белград. На ова незаборавно крстосување ќе имате можност да ги видите: старото јадро на Белград, прекрасните мостови на реката Сава, земунскиот кеј, Земун, Калемегдан, сливот на Сава во Дунав, Панчевскиот мост ….
Доколку сакате да го доживеете  Белград во полн сјај, не ја испуштајте можноста да запловите низ водите на Дунав и Сава...Вечерта, факултативно посета на ресторан на Скадарлија. Ноќевање.

3 ден, 08 април (недела)

Појадок. После појадокот (факултативно) тргнување за Нови Сад. Целодневна програма. Околу пладне разгледување на градот со стручен локален водич: Петроварадинската Тврдина, Стариот град, Музејот, црквата Св. Ѓорѓи, куќата на Милева и Алберт Ајнштајн... ручек во традиционален ресторан – Салаш, во центарот на градот. Враќање во хотел во Белград околу 18 часот. Вечерта, можност за посета на црква или храм за Христовото Воскресение.  Ноќевање.

4 ден, 09 април (понеделник)

Појадок. Напуштање на собите до 10 часот. Тргнување кон Македонија, со попатна посета на „ИКЕА“. Слободно време до 15 часот. Патување со куси паузи за одмор и царински формалности. Пристигнвање во Скопје во вечерните часови.

Цена на аранжманот: 

5.890 мкд. (95 евра)

Цената на аранжманот вклучува:

 • Превоз со туристички автобус на наведената релација
 • Три ноќевања со појадок во хотел „Бристол“ во центарот на Белград
 • Разгледување на Белград со стручен локален водич
 • Посета на „ИКЕА“
 • Придружник - пратител на групата за време на патувањето 

Цената на аранжманот не вклучува:

 • Целодневна посета, разгледување на Нови Сад со стручен локален водич и ручек во традиционален ресторан – Салаш, 1.550 мкд. (25 евра) за минимум 30 пријавени патници
 • Крстосување по Сава и Дунав _____
 • Вечера во ресторан на Скадарлија 1.550 мкд.(25 евра) 
 • Патничко-здравствено осигиривање, информации во агенцијата
 • Туристичка такса, 80 мкд. (1,3 евра) дневно по лице

Напомени:

 • Важат Општите услови за патување на агенциите членки на СКТМ, кои се составен дел од обврзувачкиот Договор за патување 
 • За реализација на аранжманот е потребен минимум од 40 пријавени патници.
 • Агенцијата го задржува правото за промени или отказ на патувањето најдоцна 7 дена пред тргнување 

Тимот на „Игуана“ од Скопје и од Куманово ви посакува добар и мирен пат, убав одмор и многу здравје